Ladislav Bělunek pochází ze Zubří, jeho sestrou je Jana Juřicová. Vyučil se brusičem nástrojů ve vsetínské zbrojovce a do r. 1994 pracoval v Tesle Rožnov. Poté živil jako OSVČ v témže oboru, v Rožnově pod Radhoštěm žil 20 let. Dřevořezba byla jeho zálibou od dětství, ale soustavně se jí nevěnoval. Jeho velkým koníčkem je zahradničení.
Po dokončení rozpracované dřevořezby Soumrak podle J. Mánesa (240 x 160 cm) začal na popud sestry Jany ve dřevě zhmotňovat poetiku a ženskou krásu z díla A. Muchy, čímž vznikla kolekce unikátních velkoplošných pannó z lipového dřeva (140 x 80 cm) cyklus Umění a Roční období. Dřevořezby odrážejí i barevnost Muchových plakátů, díla dokončuje jemným lavírováním pomocí hydrovosku, k vyřezávání používá vlastnoručně vyrobené nástroje a na každé dřevořezbě pracuje kolem 500 – i více hodin.
Práce Ladislava Bělunka je zachycena v dokumentu ČT Krajka bílá, krajka dřevěná (2011). R. 2013 uspořádali sourozenci první společnou výstavou v Zubří, druhá výstava Vyšívání jehlou a dlátem se konala v galerii Zvonice na Soláni, díla bylo možné vidět i na vsetínském zámku. Ladislav Bělunek vyřezává i obrazy s vlastními náměty, podle fotografií vyřezává tradiční řemesla, např. řezba Vyšívačka vznikla podle fotografie zuberská tetička Otylka. Ladislav Bělunek žije a pracuje v Zubří coby valašský patriot.
Text: BURDA, Michal. Své první autorské dílo jsem vyřezával bezmála pět set hodin. Valašský deník [online]. 1.12.2014.
JUŘICOVÁ, Jana. Úvodní slovo webu. Ladislav Bělunek [online] 2013. Dostupné z: https://ladislavbelunek.webnode.cz/
Ladislav Bělunek [telefonický rozhovor]. 15.1.2024
Fotografie: Michal Burda, Valašský deník.
Jana Juřicová – sestra