Zpěvačka Eva Porubová je dcera národopisného pracovníka a etnografa Jaroslava Štiky (1934-2010) a rovněž její matka, Eva Štiková se angažovala v oblasti kultury a především ve zpěvu. Prvních 13 let života prožila v Brně, ale hned po maturitě na gymnáziu nastoupila jako průvodkyně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, kde žije dosud. Od r. 1987 zde pracovala jako programová dramaturgyně jeho národopisných akcí.
Své umělecké začátky spojila s Valašským souborem písní a tanců Javořina a stala se členkou ženského souboru Polajka, jehož vznik v Brně r. 1972 inicioval její otec, a po přestěhování rodiny do Rožnova pod Radhoštěm byl soubor založen i zde. Eva Porubová dále spolupracovala jako externí sólistka s BROLNem, se kterým natočila více než 300 rozhlasových nahrávek a televizních pořadů (např. Vonička z domova, Muzikanti, hrejte, Úsměvy Valašského Slavína) a hostovala i v řadě dalších souborů (Technik, Hradišťan, Čechovci). V Janáčkově divadle účinkovala i s Brněnskou filharmonií. Se svou matkou Evou Štikovou a s Polajkou získala ocenění za interpretaci lidových písní v mezinárodní soutěži rozhlasových nahrávek Prix de musique folklorique de Radio Bratislava, v roce 1984 byla laureátkou MFF Strážnice.
Výběrová diskografie: Trvalky. Valašské Meziříčí: LM music, 1998. | Valašské balady. Stylton, 2003. | Vánoce v Rožnově. Barny, 1997.
Text: MIKULCOVÁ, Marie a Miroslav GRACLÍK. Kulturní toulky Valašskem.Frýdek-Místek: Alpress, 2001. s. 225.
Fotografie: Cimbálová muzika Franty Černého [online]. [cit. 2013-05-23].
Další informace: MIKULCOVÁ, Marie a Miroslav GRACLÍK. Kulturní toulky Valašskem. Frýdek-Místek: Alpress, 2001, s. 225.
Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Valašské Meziříčí: Občanské sdružení Valašské Athény, 2000, s. 126.
Jaroslav Štika – otec