Hanuš Schwaiger (celým jménem Johann Peter Paul Schwaiger) se narodil v Jindřichově Hradci. Po absolvování reálky v Českých Budějovicích dva roky studoval Obchodní akademii ve Vídni. Poté mu rodiče povolili přestup na studia malířství, které studoval u prof. Makarta na vídeňské Akademii výtvarných umění.
Po ukončení studií přijal pozvání kamaráda Jožky Uprky a vydal se na moravské Slovácko, kde se nakonec seznámil i se svou budoucí ženou – učitelkou Josefínou Kučerovou ze Strážnice. R. 1891 se vzali a poté se kvůli tíživé finanční situaci přestěhovali do Bystřice pod Hostýnem. Díky pomoci řady mecenášů mohl pokračovat ve výtvarné tvorbě, jedním z mecenášů byl i baron Laudon, který Schwaigerovi poskytl bydlení v hájovně na svahu Hostýna (hájovna zn. nyní jako Schwaigerovka). Za svého bystřického pobytu podnikl Schwaiger dvě studijní cesty, r. 1986 do oblíbeného Nizozemí, o rok později do Itálie.
V Bystřici pod Hostýnem jej často navštěvovali známí a přátelé, patřili mezi ně např. František Táborský, Josef Svatopluk Machar a Tomáš Garrigue Masaryk. Na přelomu století dostal Schwaiger profesorské místo na brněnské technice a v r. 1902 se stal profesorem pražské Akademie výtvarných umění, kde mezi jeho žáky patřil mj. František Hlavica. Zemřel v Praze, ale podle své poslední vůle je pochován v Bystřici pod Hostýnem, na jeho pobyt ve městě upomíná také pamětní deska umístěná na domě, v němž žil.
Valašský pobyt (1881-1902) poskytoval Schwaigerovi množství jeho oblíbených námětů – zabýval se kresbami prostých lidí, těžce pracujících zemědělců a rázovitých postav opilců a chudáků, postupně přibyly i studie postav v lidových krojích. Krásná okolní příroda jej podnítila i ke krajinářské tvorbě. Mezi mecenáši velmi oblíbená byla i malířova záliba v historických výtvarných technikách, které uplatnil např. při tvorbě fresek v bystřické hřbitovní kapli pro barona Laudona. Pro gobelínové dílny ve Valašském Meziříčí navrhl gobelíny Vodník, Krysař a Cyril a Metoděj.
Text: Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Na-Su.Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2011, s. 87.
VESELSKÁ, Dana. Hanuš Schwaiger a Valašsko (1891-1902). Valašsko: vlastivědná revue. 2008/2, s. 24-27.
Fotografie: Buchhändler. Wikimedia Commnons.
Další informace: HLAVICA, František. Památce Hanuše Schwaigra. Naše Valašsko. 1947, roč. X, č. 4, s. 161-168.
Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: Na-Su. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2011, s. 87.
PODZEMNÁ, Alena. Vodník, tapiserie MGM podle H. Schwaigra. Za tajemstvím depozitářů. Valašsko: vlastivědná revue. 1998, s. 4 obálky.
Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2000, s. 137.
VESELSKÁ, Dana. Hanuš Schwaiger a Valašsko (1891-1902). Valašsko: vlastivědná revue. 2008/2, s. 24-27.