Josef Balejka

* 4. 3. 1917, Valašské Klobouky – † 7. 7. 2004, Valašské Klobouky

Působení: pilot, letec, odbojář


Josef Balejka se narodil ve Valašských Kloboukách. Po vyučení automechanikem, se přihlásil do pilotní školy - Masarykovy letecké ligy v Užhorodě, v rámci celostátní akce "Tisíc pilotů republice" získal diplom sportovního pilota a poté narukoval k československému letectvu. V březnu 1939 v Přerově ho zastihla demobilizace a ještě téhož roku utekl do Polska, aby se aktivně účastnil protifašistického odboje.

Bojoval v polském letectvu, poté ustoupil do Rumunska, kde byl internován, následně uprchl doFrancie a vstoupil do polské jednotky. Po kapitulaci Francie se dostal do Anglie, zde opět létal za Polsko - u 303. polské stíhací perutě. V roce 1941 musel ze zdravotních důvodů od stíhačů odejít a v roce 1944 se přihlásil k 311 čsl. bombardovací peruti, kde nalétal přes 2.000 letových hodin, většinou jako patrola nad Atlantickým oceánem. V roce 1945 se vrátil do vlasti,avšak situace v zemi nebyla pro západní letce příznivá, proto již roku 1946 Československo opustil. Pobýval opět v Anglii a po čase odjel do Austrálie. Do vlasti se poprvé podíval až roku 1975 a po roce 1989 se vrátil již natrvalo. Zbytek života strávil v rodných Valašských Kloboukách.

Za válečné zásluhy byl oceněn řadou medailí a vyznemenání, roku 2003 mu bylo uděleno čestné občanství města Valašské Klobouky.

Zdroje:

Kdo je kdo byl kdo na východní Moravě: A-Fi. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2009. s. 13.
KLÍMEK, Ludvík. Plk. v. v. Josef Balejka. Valašsko : vlastivědná revue. 2002/1, s. 49.
Zdroj fotografie: Fotoarchiv města Valašské Klobouky


Související osoby:

Božena Němcová, přítel
František Matouš Klácel, přítel


Fotogalerie: