Narodil se v obci Vicenice v okrese Třebíč a již od dětství se věnoval turistice, která se stala jeho celoživotní láskou. Navštěvoval měšťanskou školu v Náměšti nad Oslavou, maturoval na Střední obchodní škole v Třebíči a poté rok praktikoval v u soudu. Kromě turistiky se věnoval i sportu a stál u zrodu Sokola ve své rodné obci. R. 1928 přišel na Valašsko, kam jej přitáhla příroda. Po roce ve Vizovicích, se usadil ve Vsetíně, kde pracoval na okresním soudě a finančním úřadě.
Brzy po svém příchodu na Vsetín se stal členem Klubu českých turistů a nejbližším spolupracovníkem zakladatele valašské turistiky, lékárníka Karla Puzskailera. Rovněž navázal na svou práci v Sokole a 25 let vedl místní žáky. Aktivně sportoval – dlouhá léta závodil v běhu na lyžích a cvičil na nářadí. Poté, co přestal aktivně cvičit, věnoval se především rozvoji turistiky, jak na okresní, tak na celostátní úrovni – stál u zrodu prvních srazů turistů, např. I. celostátní turistický sraz ve Velkých Karlovicích. Zabýval se i rozvojem cestovního ruchu, zasloužil se o vznik Cestovní informační služby (CIS, později Čedok), přičemž vždy kladl důraz na zřizování turistických zařízení a byl průkopníkem myšlenky, že mimo vycházek je nutné realizovat i vlastní sportovní akce a soutěže. R. 1962 organizoval zájezd vsetínských turistů do rakouských Alp, přičemž navázal přátelské vztahy s radnicí města Mödling, které mezi Vsetínem a Mödlingem trvají dodnes.
Text: MATUŠŮ, Jaromír. Vojtěch Menšík. Zpravodaj města Vsetína. 1999, č. 1, s. 17-18.
Další informace: MATUŠŮ, Jaromír. Významné osobnosti našeho města: Vojtěch Menšík. Zpravodaj města Vsetína. 1999, č. 1, s. 17-18.
Poslední túra Vojty Menšíka. Vsetínské noviny. 2001, č. 4 (23.2.2001), s. 3.
Svou rodinu rozšířil o přírodu. Vsetínské noviny. 2009, č. 2, s. 6.