Otakar Šrůtek r. 1894 se přestěhoval ze Vsetína do Valašského Meziříčí a v domě na Vsetínské ulici převzal fotografický ateliér prvního meziříčského fotografa J. Hybše. Šrůtek zde zhotovoval hlavně klasické fotografie – portréty, skupiny, tabla, byl však také proslulým reportážním fotografem. R. 1910 dodal 30 fotografií pro turistického Průvodce po Valašském Meziříčí a okolí. Zachycoval také valašská města, sokolské slety i vojenské lazarety za 1. světové války, některé náměty posléze vydával na pohlednicích. Postupně otevřel své filiálky i v Rožnově pod Radhoštěm, Vsetíně a Bystřici pod Hostýnem.
Otakar Šrůtek provozoval nejen běžnou ateliérovou činnost (portréty, reportáže, reklamu), ale i pravidelnou dokumentaci regulace Rožnovské a Vsetínské Bečvy. Jednalo se o snímky regulačních prací na hlavních korytech, přítokových potocích, staveb mostků, přechodů apod. Známé jsou také Šrůtkovy fotografie úprav koryta Bečvy na Novém Hrozenkově – Čubově po povodni r. 1908. Fotografoval také T. G. Masaryka – poprvé v létě r. 1906 při jeho dovolené v Jarcové. Masaryka na fotografiích zachycuje později již jako prezidenta při jeho návštěvách Valašského Meziříčí v letech 1924, 1928 a 1930.
Ateliér Otakara Šrůtka převzali po jeho smrti synové Otakar a Vladimír a vedli jej až do znárodnění r. 1950.
Text sestavila: Ivana Spitzer Ostřanská, Muzeum region u Valašsko
Fotografie: fotoarchiv Muzea regionu Valašsko
Použitá literatura:
FOJTÁŠKOVÁ, Alena. Počátky fotodokumentace života a tradiční kultury na Valašsku. Brno, 2013. Masarykova univerzita, Filozofická fakulta, bakalářská práce.
OŠŤÁDAL, Milan. Šrůtek na Valašsku byl první fotograf. Valašský deník [online]. 13.3.2012 [cit. 17. 12. 2024].