Sochař, malíř a pedagog Miloslav Bublík pocházel z Hnojic nedaleko Šternberka, ale ve dvou letech se početná rodina přestěhovala do Valašského Meziříčí. Studoval na nižším gymnáziu a C. k. odborné škole pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, obor ornamentálního a figurálního řezbářství absolvoval r. 1908. Sochařství dále studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze (pod vedením S. Suchardy, J. Drahoňovského, L. Šalouna), absolvoval r. 1911. Do začátku 1. světové války pracoval až jako řezbář v Lipsku.
Po návratu z války a československých legií (1920) byl uměleckým vedoucím firmy Bača, zabývající se výrobou hraček a suvenýrů. R. 1926 se stal pedagogem odborné školy pro zpracování dřeva ve Valašském Meziříčí, kde po Aloisi Balánovi st. převzal výuku modelování, řezbářství, kreslení a také nauku o výtvarných slozích. Bublík učil na dřevařské škole až do r. 1950, poslední desetiletí svého života se věnoval malířské a sochařské (především řezbářské) práci.
Bublíkova tvorba se rozpíná od kreseb, maleb, užitkových a řezbářských prací až po sochařská díla realizovaná v kameni a bronzu. Je také autorem několika ilustrací, ex libris i monumentálních realizací do architektury zahrnujících sgrafita a malovanou vitráž. Své práce vystavoval na společných výstavách Klubu výtvarných umělců Aleš, jehož byl členem, a na souborných prezentacích odborné školy pro zpracování dřeva. Od 20. let 20. století spolupracoval na realizacích s kolegy architekty J. Místeckým, B. Kupkou a B. Andrlíkem. Je autorem několika zobrazení státníků (např. pomník TGM na Horečkách u Frenštátu p. R.).
Po 2. světové válce se jeho tvorba více soustředila na reliéfní řezby, kresby a malbu. Námětem jsou zpravidla žánrové figurální scény vycházející z etnografického prostředí Valašska, ale i civilní témata z pracovního prostředí. Dílo Miloslava Bublíka prostoupilo architekturu a kulturu především Valašského Meziříčí, je zastoupeno ve sbírkách regionálních muzeí; jeho sochařské práce jsou dosud součástí pietních míst po celém Valašsku.
Text sestavila: Kamila Valoušková, Muzeum regionu Valašsko.
Fotografie: Muzeum regionu Valašsko.
Další informace:
FLEKAČOVÁ, Martina. Architektura a urbanismus Valašského Meziříčí ve 20. století. Olomouc, 2011. Diplomová práce. FF Univerzity Palackého v Olomouci, s. 44-45.
TOMAN, Prokop. Nový slovník československých výtvarných umělců. I. díl, A-K. Praha: Rudolf Ryšavý ,1947, s. 113.
VALOUŠKOVÁ, Kamila, Ivana OSTŘANSKÁ a Pavla KNÁPKOVÁ. Moderní škola napříč třemi staletími. 140 let odborné dřevařské a stavební školy ve Valašském Meziříčí. Vsetín: Muzeum regionu Valašsko, 2014, s. 188.
VALOUŠKOVÁ, Kamila. Za tajemstvím depozitářů. Valašsko: vlastivědná revue, 2018, č. 42, s. 62.
VALOUŠKOVÁ, Kamila. Sochy srostlé s městem – dílo Miloslava Bublíka. Valašsko: vlastivědná revue, 2019/2, č. 43, s. 33-35.