Leopold Parma se narodil Valentinu Parmovi a jeho druhé ženě Anně Bordovské v Tiché u Frenštátu pod Radhoštěm, jeho předci pocházeli ze starého rodu frenštátských tkalců. Otec Valentin Parma, mj. jeden ze zakladatelů Pohorské jednoty Radhošť, nepodporoval výtvarné snahy svého syna, který se v té době přátelil s Břetislavem Bartošem, a tak Leopold Parma vystudoval učitelský ústav v Příboře. V červenci r. 1913 složil učitelskou zkoušku a poté učil na různých školách. Nejprve působil jako učitel v Lichnově a v letech 1914-1936 ve Frýdlantě nad Ostravicí. Od r. 1936 byl řídícím učitelem v Hamrovicích v Dolních Starých Hamrech, kde působil až do r. 1957.
Malířství se věnoval vedle učitelství, a přestože jej nestudoval, stal se uznávaným a všestranným výtvarníkem. Známé jsou především jeho dřevoryty, jako malíř používal pastely a olejomalby. Věnoval se též umělecké fotografii a umělecké scénografii. Ve svých malířských a grafických pracích zobrazoval rodné Valašsko a Beskydy a získal přízvisko „kronikář Beskyd“. Prosadil se jako ilustrátor, např. Metoděj Jahn: Bezkydy (1929), František Horečka: Kniha o památném Radhošti (1931), Kouzelná píšťalka (1942), Jak se mluví pod Radhoštěm (1948), Josef Kalus: Postavy z „Černých myslivců“ (1931)). Ilustroval také díla svého přítele Petra Bezruče, např. Město pod Radhoštěm (1934).
Pojilo jej dlouholeté přátelství s grafikem a výtvarníkem Ferdišem Dušou, ale také s řadou dalších výtvarníků, literátů a hudebníků, např. Františkem Hlavicou, Aloisem Schneiderkou, Františkem Horečkou, Vojtěchem Martínkem, Josefem Klusem, Metodějem Jahnem, Bohumírem Četynou, Jaroslavem Křičkou ad. Aktivně působil při všech kulturních a společenských akcích, byl členem Sokola. Za svého života se zúčastnil více než čtyřiceti samostatných výstav.
Text sestavil: Pavel Kotrla.
Další informace:
BOGAR, Karel. Kronikář Beskyd – Leopold Parma. Frýdek-Místek: Okresní vlastivědné muzeum, 1983.
BOGAR, Karel. Leopold Parma po letech. (Ke 110. výročí narození). Hlasy muzea ve Frenštátě pod Radhoštem: vlastivědný časopis Frenštátska. 2001, roč. 18, č. 3-4, s. 57-60.
BOGAR, Karel. Fotograf Leopold Parma. Příspěvek k historii pobeskydské fotografie. In: Těšínsko: vlastivědný zpravodaj okresů Karviná a Frýdek-Místek. 1991, roč. 34, č. 1, s. 27-29.
JUŘÁK, Petr. Malíř beskydské krajiny Leopold Parma ve vzpomínkách svých přátel. In: Těšínsko. Český Těšín: Muzeum Těšínska, 2021, roč. 64, č. 2, s. 87-98.
JANÁSOVÁ, Kateřina. Pozdravy Ferdiše Duši Leopoldu Parmovi. In: Práce a studie Muzea Beskyd: společenské vědy. 2004, roč. 14, s. 238-241.
Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2011, s. 28.
Slovník osobností kulturní a společenského života Valašska. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2000.