František Papež se narodil ve Valašských Kloboukách. V letech 1968-72 studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, obor užitá malba. V letech 1973-81 působil ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm a absolvoval dálkové studium při Moravském zemském muzeu v Brně, obor konzervace a ochrana sbírkových fondů, se zaměřením na restaurování a polychromie lidové plastiky, nábytku a aplikace na architekturu. V letech 1982-91 pak pracoval v Oblastním muzeu jihovýchodní Moravy Gottwaldov (Zlín), když vedl jeho pobočku valašskokloboucké muzeum. V letech 1992-07 pak pracoval jako pedagog výtvarného oboru na základních uměleckých školách ve Vsetíně a v Karolince.
Ve své výtvarné tvorbě se František Papež věnuje volné prostorové skulptuře a plošné kompozici (asambláž, kombinovaná technika). Charakterizuje jej dřevo, kov, kámen, sklo, keramika i textil. František Papež samostatně uspořádal nebo se účastnil čtyř desítek výstav. Žije v hornaté oblasti horního Vsacka ve Velkých Karlovicích. Zde tvoří a spolupracuje s blízkým okruhem mladé generace umělců, z nichž někteří jsou jeho bývalí žáci. Jeho tvorbu z let minulých, ale i současné práce prezentuje vystavenými díly v galerii „Koparty“ ve Velkých Karlovicích. V rámci vernisáže výstavy ve Valašských Kloboukách převzal cenu Jarmekový anděl za mimořádný přínos Valašskému mikulášskému Jarmeku.
Text: Slovník žáků a absolventů ŠSUŠ ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939-2003/. 2003, s. 216.
Fotografie: Valašské muzeum v přírodě.
Další informace: František Papež. Galerie. Vlastivědné kapitoly z Valašskoklouboucka. 2008, roč. IX., č. 1, s. 58.
Slovník žáků a absolventů zlínské Školy umění a Střední uměleckoprůmyslové školy ve Zlíně a v Uherském Hradišti /1939-2003/. Vyd. 1. Uherské Hradiště: Slovácké muzeum, 2003, s. 216.
Ve Valašských Kloboukách vystavují Papeže. Jalovec. 2013, roč. X, č. 3 (15.1.2013), s. K1.
Výtvarní umělci Zlínského kraje. Zlín: Krajská knihovna Františka Bartoše, 2003.