František Barvič byl nadšený vlastenec a rusofil. Místo jeho narození není jisté, některé prameny uvádějí Velké Karlovice, jiné Lázy. Jeho otec Karel Barvič ale byl posledním Karlovickým fojtem a v Karlovicích se narodili i jeho sourozenci. František Barvič studoval na gymnáziu v Kroměříži a později na právech ve Vídni a v Praze.
Již za studií byl aktivní ve vlasteneckých kruzích, ve Vídni pracoval v českém kroužku Morava, v Praze byl členem spolku Blaník. Pro Františka Bartoše sbíral valašské písně z okolí Velkých Karlovic. Působil jako právní koncipient u Dr. Aloise Mikyšky ve Valašském Meziříčí, kde s podporou svého zaměstnavatele a dalších kolegů, např. Josefa Sobotky, Richarda Kašlíka, Adolfa Kalabuse či Josefa Lodra, propagoval sokolskou myšlenku. Založil valašskomeziříčský Sokol, hasičskou jednotu, zasloužil se o vznik ochotnického divadla ve Valašském Meziříčí a podnítil založení prvního sokolského časopisu DRAP. Podobně aktivní byl i v dalších působištích, pracoval jako advokát v Holešově a Vizovicích. Z jeho podnětu založil jeho bratr Josef Barvič první české knihkupectví a nakladatelství v Brně. František Barvič zemřel v Praze.
Text: Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: A-Fi. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2009, s. 21.
Valašsko: vlastivědná revue. 1999/1, s. 6-10.
Další informace: František Barvič. Historie. Šipinky. 1998, č. 9, s. 8-9.
DEMEL, Jiří. František Barvič a první sokolský časopis DRAP. Valašsko: vlastivědná revue. 1999/1, s. 6-10.
Kdo byl kdo je kdo na východní Moravě: A-Fi. Valašské Meziříčí: Valašské Athény, 2009, s. 21.
Slovník osobností kulturního a společenského života Valašska. Valašské Meziříčí: Občanské sdružení Valašské Athény, 2000, s. 11.
Josef Barvič – bratr